Uniwersytet Jagielloński oczekuje, że w trakcie wykonywania ćwiczeń w Pierwszej Pracowni Fizycznejstudenci będą wykazywać się wysokim poziomem rzetelności i standardów etycznych.   Oznacza to, że praca  laboratoryjna, opracowanie wyników i sprawozdanie muszą być wynikiem wyłącznie własnej pracy i wysiłku studenta.

1. Student ma prawo przedyskutować każdy etap wykonywania ćwiczenia z innymi studentami, ale nie mogą oni wspólnie wykonywać części doświadczalnej i ściśle współpracować przy opracowywaniu i pisaniu sprawozdania;
  2. Pod żadnym pozorem jest nie do przyjęcia oddanie zasadniczo podobnych sprawozdań, albo posługiwanie się sprawozdaniem innego studenta przy przygotowywaniu własnego;
  3. Każda osoba, z którą w istotny sposób omawiano opracowywanie wyników i przygotowanie sprawozdania powinna być wymieniona z imienia i nazwiska w sprawozdaniu;
  4. Żadna część sprawozdania nie może być kopią dostępnych dokumentów (publikacje, książki, Internet - należy też pamiętać, że często informacje dostępne w Internecie zawierają błędy merytoryczne!);  Jeśli pojawi się absolutna konieczność skopiowania np. wszelkiej grafiki, należy obowiązkowo podać pełny odnośnik do źródła.
  5. Wszelkie naruszenia rzetelności i standardów etycznych będzie karane zgodnie z Regulaminem Studiów w UJ i może prowadzić do niezaliczenia (ocena zero) ćwiczenia, niezaliczenia całej Pracowni, zawieszenia w prawach studenta lub nawet do wydalenia z Uczelni.